Informace a sdělení

Aktuálně

Aktuální informace pro členy naší osady

Prosíme - čtěte pozorně !


Informace slouží výhradně pro naše členy zahrádkové osady SKALKY .

Prosíme naše zahrádkáře - sledujte naše informace.

Změna sídla spolku

S radostí vám všem, oznamujeme, že skončila zdárně změna sídla spolku potvrzená Městským soudem v Praze a dnem 28.4.2022 byl proveden výmaz z adresyRevoluční 543 / 48 .

Naše nová pevná adresa ZO ČZS Osady Skalky Nový Jičín  ( IČO 709 21 679 )

se zapsala na adresu : Revoluční 2308 / 60 .



Moc děkuji všem naším zahrádkářům -  předseda Vladimír Melčák 

Financování a platby osady.


Vážení přátelé !

Veškeré platby provádějte co v nejkratším termínu nejpozději do konce června každého roku na náš běžný účet osady. Za nedodržení stanoveného termínu - penále ve výši 300 Kč. V nouzi je možno po dohodě domluvit splátkový kalendář.

Číslo účtu naší osady je : 239357765 / 0300

Jako variabilní symbol  - uvést číslo parcely a rok platby.

( Například : plátce za parcelu č.30, pro tento rok -  uvede VS 302024. )

Do zprávy pro příjemce se pak uvede jméno a příjmení plátce.


V nouzi provést platbu v hotovosti : k rukám pokladníka  

Členské známky budou rozdány až při případném náhledu za vyúčtování plateb. 



Děkujeme všem, kteří řádně platí své poplatky a rovněž i za dobrovolné příspěvky !

Výbor osady

USNESENÍ z členské schůze 26.3.2024

Usnesení výroční členské schůze

ZO ČZS osada Skalky ze dne 26.3.2024

1. Důsledně dodržovat Osadní řád.

2. Odpracovat minimálně 2 brigádnické hodiny pro zvelebení a údržbu osady. Za neodpracovanou hodinu zaplatit poplatek 300,- Kč/hod. Informace o brigádách budou opět zveřejněny v informačních skříňkách. Zájemci se mohou hlásit i individuálně.

3. Odstranit nebo zkrátit neovocné dřeviny přesahující výšku 4 m. Výšku nad tuto hranici Osadní řád nepovoluje. Je to zahrádkářská osada a ne lesopark.

4. Odstranit větve přesahujících dřevin do společných cest a k sousedům. Zjistěte stav a neprodleně proveďte.

5. Pečovat o přidělený úsek plotu, včetně spodního napínacího drátu a udržovat plot v řádném stavu po celý rok.

6. Udržovat zahrádky v řádném stavu, zvláště s ohledem na sousedy. Odstranit i léty nahromaděný nepotřebný odpad. Nerozšiřovat semena plevelů v osadě.

7. Sledovat informace výboru ve skříňkách a na webových stránkách a především na ně reagovat.

8. Zaplatit členské příspěvky a ostatní platby nejpozději do 30.6. každého roku. Za nedodržení, bude připočítáno penále ve výší 300,- Kč.

9. Nadále platí zákaz volného pobíhání psů po osadě. V případě nedodržení zákazu bude majiteli navýšená částka ve výši 500,- Kč.

10. Bylo odhlasováno navýšení částky na provozní údržbu ve výši 700,- Kč.

11. Byl odhlasován příspěvek ve výši 100,- Kč na fond aktivity pro členy pracující nad rámec povinných brigád

Naše osada patří k nejkrásnějším osadám v okrese, nenechme si ji kazit těmi, kteří jsou ke vzhledu svých zahrádek lhostejní.

Osadní řád. 

ZÁKLADNÍ ORGANIZACE ČESKÉHO ZAHRÁDKÁŘSKÉHO SVAZU OSADA SKALKY SE SÍDLEM V NOVÉM JIČÍNĚ

Evidenční číslo neziskové organizace 704043, IČO 70921679

aktualizace : 29.11.2023

I. Vznik a poslání zahrádkové osady.

Čl.1.Zahrádková osada Skalky v Novém Jičíně tvoří organizační a hospodářský celek zahrádek jednotně oplocený, sloužících k pěstování ovocných stromů, keřů, zeleniny, květin a jiných plodin a současně k rekreaci uživatelů a jejich rodin.. Tato zahrádková osada vznikla usnesením členské schůze ze dne 1.7.1964.

Čl.2. Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Skalky v Novém Jičíně je oprávněná na základě bývalé smlouvy s MěNV v Novém Jičíně ze dne 1.2.1962 využívat k individuálnímu zahrádkaření pozemky parc. č. 725/1,2 726/1,2 - 2,5986 ha, smlouvou ze dne 28.11.1962 parc. č. 726 - 0,3241 ha a smlouvou ze dne 20.4.1966 parc. č. 470/2,5 a 473 - 0,6097 ha, celkem 3,5324 ha. Novou nájemní smlouvou č. 27/97/P pronajímá MěÚ Nový Jičín uvedené parcely na dobu určitou od 1.10.1994 do 31.12.2010. Současnou nájemní smlouvou č.P2010-415/OMP pronajímá MěÚ výše uvedené parcely od 1.1.2011 a to na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou zapsaných v katastru nemovitostí Listu vlastnictví 10001,řízení vzniku Z-9512/2006-804,v katastrálním území 707431 Nový Jičín - Horní Předměstí, okres 3804 Nový Jičín,132 Moravskoslezský kraj.

Čl.3. Osadě slouží společná zařízení, zejména oplocení pozemků se dvěma hl. bránami a 5.brankami, příjezdová cesta, společné cesty, parkoviště, pitná voda, rozvody el. proudu a užitkové vody, společenská místnost, sklad, moštárna, dílna, společný pozemek u klubovny, čerpací stanice, zásobníky na vodu . Tato zařízení sloužící společnému užívání jsou vybudována z účelových příspěvků členů osady.

Čl.4. Členové zahrádkové osady jsou oprávněni užívat společné prostory a zařízení k jim určeným účelům, účastnit se rozhodování o záležitostech osady, být informování o užití finančních prostředků, volit a být voleni do orgánu správy osady, užívat společných zařízení s rodinnými příslušníky a osobami jim blízkými.

Čl.5 Každý nový člen je povinen zaplatit jednorázový vstupní poplatek 3 000,- Kč a další schválené poplatky na údržbu v průběhu dalších let.

II. Správa osady

Čl.6. Zahrádkovou osadu spravuje výbor ZO ČZS Skalky, který je volen každých 5 let výroční členskou schůzí a který zejména zajišťuje :

a/ výstavbu osady podle plánů a příslušných povolení

b/ spravuje společná zařízení

c/ vykonává organizační, odbornou, propagační a výchovnou činnost

d/ pomáhá při obstarávání a distribuci potřeb k činnosti organizace a členů

e/ zajišťuje v rámci své působnosti ostatní úkoly vyplývající ze stanov ČZS

f/ dohlíží na dodržování osadního řádu a je oprávněn řešit všechny případy jeho porušení,

s výjimkou těch, které jsou ve výhradní kompetenci členské schůze

g/ dbá o to, aby nedošlo k neoprávněnému disponování s půdou zahrádek

h/ plní další úkoly, vyplývající z rozhodnutí orgánů ČZS

Čl.7.Výbor nebo jím zmocnění členové mají v případě odůvodněné potřeby přístup na jednotlivé zahrádky v přítomnosti jejich uživatelů, zejména za účelem zjištění stavu zahrádek, odstranění závad, zjištění dodržování osadního řádu aj. V případě náhlého poškození př. oplocení, poruch rozvodů vody a jiných situací vyžadujících neodkladné řešení kdykoliv.

ČL.8. Výbor dává členům na vědomí svá všeobecná opatření sdělením na schůzích , webových stránkách osady nebo vývěskou v informačních skříňkách a členové jsou povinni tyto vývěsky sledovat. Závažná opatření, týkající se jednotlivých členů, sděluje jim výbor písemně a členové své žádosti a důležitá sdělení mimo jednání na schůzích podávají výboru rovněž písemně. K projednání důležitých otázek mohou být jednotliví členové pozvání do schůzí výboru. Při sporných záležitostech se mohou členové obrátit na kontrolní komisi.

III. Přidělování zahrádek.

Čl.9. Rozhodnutí o převodu zahrádky musí být písemně oznámeno výboru ZO. Bez tohoto oznámení nemůže být uskutečněn převod zahrádky.

Čl.10. Po zakoupení zahrádky se musí stát nový uživatel zahrádky členem Českého zahrádkářského svazu.

Čl.11. Zájemci ve věku od 18 let, se může dát do užívání pouze jedna zahrádka. Jestliže uživatel nestačí ani za přispění své rodiny zahrádku řádně udržovat a pěstitelsky využít, projedná s ním výbor ZO opatření k nápravě. Samovolné přibírání spoluuživatelů zahrádky, případně její přenechání jinému není dovoleno.

Čl.12. Členové uzavírají se základní organizací smlouvu o přenechání nemovitosti / pozemku / k dočasnému užívání. Jedno vyhotovení této smlouvy obdrží uživatel zahrádky a druhé zůstane uloženo u ZO. Zahrádky se dávají do užívání na dobu neurčitou v souladu s nájemní smlouvou. Každému uživateli zahrádky jsou připočteny k nájmu společné prostory a ty činí 65m2 na parcelu.

IV. Užívání zahrádek.

Čl.13. Zahrádky smějí být užívány jen k zahrádkářským účelům a k rekreaci členů. Každá jednotlivá zahrádka musí být, co se týče výsadby v souladu se zásadami, vydanými výborem osady a v souladu se vzhledem celé osady. Vysoké neovocné stromy se nepovolují. Maximální výška nesmí přesahovat 4 m. Vzdálenost vysázených rostlin od hranice souseda, od cesty a od plotu se musí rovnat nejméně polovině předpokládané výšky vzrostlé /dospělé/ ovocné dřeviny. Ovocné keře 1,5 m a ovocné stromy 3m / myšleno vyšší tvary stromů i keřů /. §1017 nového obč. zákoníku. Pěstitelé ovocných stromů, keřů a jiných vzrostlých rostlin musí učinit taková opatření, aby nepřesahovaly nad sousední pozemky, do společné cesty a do oplocení. Plot kolem osady musí být přístupný, větve rostlin max. 60 cm od plotu. Odnože malin a ostružin, také jiných rostlin nesmí pronikat na sousední pozemek. Přerůstající dřeviny mohou být ve vhodné vegetační době odstraněny šetrným způsobem, jestliže tak neučinil po písemném upozornění jejich vlastník a na jeho náklady.

Čl.14.  Není povoleno v osadě chovat drobné hospodářské zvířectvo.

Čl.15. Na zahrádkách je povoleno stavět zahrádkářské chatky, sloužící pro odpočinek, uskladnění ovoce, nářadí a potřeb, za předpokladu získání stavebního povolení MěÚ. Stavba chaty může být zahájena až po schválení výborem ZO a MěÚ. K výstavbě menších skleníků, nádrží na vodu, komposterů a jiných pevných staveb, musí dát souhlas výbor ZO. Chatky aj. zařízeni musí uživatel udržovat v řádném stavu a nesmějí se používat k celoročnímu obývání, / bydlení /.

Čl. 16. Vnitřní oplocení mezi jednotlivými parcelami není povoleno, s výjimkou živého plotu do max. výšky 150 cm a to po dohodě s majitelem sousedící zahrádky.

Čl.17. Komposty a jiné menší stavby musí být umístěny tak, aby nerušily vzhled zahrádek a nevadily sousedům. Je nutná dohoda se sousedy.

Čl. 18. Při využívání moštárny, dílny a klubovny si zájemci vyzvednou klíče od členů osady / jména vyvěšena na dveřích /. Po skončení užívání vše uvedou do řádného stavu a klíč vrátí nejpozději druhý den.

V. Povinnosti uživatelů zahrádek.

Čl.19. Členové osady jsou povinni :

a/ dodržovat stanovy ČZS a ustanovení tohoto osadního řádu

b/ zúčastňovat se výročních členských schůzí minimálně 1x ročně a podílet se na řešení problémů osady

c/ sledovat oznámení výboru v informačních vitrínkách umístěných v osadě

d/ ve stanovené lhůtě platit členské a účelové příspěvky a účastnit se práce na budování a údržbě společných zařízení a nést náklady na jejich údržbu

e/ plnit usnesení členské schůze, zvláště odpracovat stanovený počet brigádnických hodin a to minimálně 2 hodiny, v případě neodpracování je finančně nahradit.                    1 hod.= 300,-Kč

f/ udržovat stavby a zahrádku v řádném stavu, tj. provádět včas všechna agrotechnická opatření, která vyplývají ze zásad řádného hospodaření, usnesení orgánů svazu a rozhodnutí výboru ZO, zejména hubit plevel, chránit pozemky a porosty před škůdci a dělat na vlastní náklad opatření, kterými se zamezuje výskytu a šíření škůdců a která je hubí, jakož i udržování cest, chodníků a přiděleného úseku plotu včetně sekání trávy a případné opravy

g/ dovolit, aby se na zahrádkách prováděly práce potřebné pro společná zařízení / např. vedení vody, el. proudu aj. /

h/ dodržovat osazovací pokyny a přemístit, popřípadě odstranit všechny nevhodné porosty

ch/ šetřit společný majetek a zařízeni osady, hlásit výboru ihned každé zjištěné poškození a oznámit včas výboru ZO všechny situace, kdy by mohlo dojít k nesprávnému disponování s přidělenou zahrádkou

i/ zdržet se jakéhokoliv jednání, které by nadměrně obtěžovalo sousedy a narušovalo soužití v osadě, respektovat sousedská práva ve smyslu ustanovení občanského zákoníku, dodržovat vůči ostatním členům ohleduplnost, vzájemný respekt a zásady dobrého soužití

j/ provádět pravidelný odečet el. hodin a umožnit přístup pověřeným členům výboru ke kontrole elektroměru.

k/ udržovat na svých parcelách odbočky rozvodu vody v řádném stavu a opravy provádět na své náklady, po odchodu ze zahrádky uzavřít uzávěry vody a zajistit zamčení brán a branek použitých ke vstupu do osady

l/ počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání el. spotřebičů a skladování hořlavých látek, dodržovat protipožární opatření

Čl.20. Členům osady není dovoleno :

a/ nechat volně pobíhat psy a jiná zvířata v osadě, za nedodržení udělená pokuta ve výši 500,-Kč

b/ používat vzduchovek a střelných zbraní všeho druhu

c/ ve dnech pracovního klidu a svátků, / mimo sobotu / obtěžovat nadměrným hlukem sousedy / rádia,sekačky, motorové pily aj.

d/ vjíždět do osady motorovými vozidly, mimo dobu nutnou pro přivezení a odvoz věcí, dále parkování a mytí vozidel. Parkování je povoleno pouze v nočních hodinách a to za předpokladu, že majitel zajistí jeho okamžité přemístění vně osady v případě potřeby

e/ rozdělávání ohňů a pálení odpadu v sobotu a neděli, v pracovní dny se mohou rozdělávat ohně až hodinu před setměním, neplatí to však pro opékání a grilování

f/ odkládat papíry, sklo, plechové konzervy, plasty a jiné odpadky v prostorách osady i mimo osadu / na odpad musí mít každý zahrádkář vlastní nádobu, kterou si sám vyveze mimo osadu /

g/ skladování chlévské mrvy aj. materiálu na hlavních cestách - do tří dnů musí být odvezeno

h/ jakýmkoliv způsobem zasahovat do elektrických rozvodů bez odborné způsobilosti

ch/ živnostenské podnikání, s výjimkou živnosti volné pěstitelské pálení, moštování a sušení ovoce a vaření povidel

i/ napouštět bazénky pitnou vodou bez oznámení některému z členů výboru, spotřebovanou vodu musí ihned nahlásit pokladníkovi osady

Čl.21. Cizím osobám není dovolen vstup do osady bez doprovodu uživatelů zahrádek nebo členů jejich rodin, jakož i používat zařízení osady / moštárny, skladů, dílny, klubovny, čerpací stanice /. Uživatel odpovídá za to, že příslušníci jeho rodiny a domácnosti,jakož i jim uvedené osoby,budou zachovávat ustanovení osadního řádu,zejména pokud jde o vztah k ostatním uživatelům zahrádek /čl.19 a 20 / Rovněž odpovídá za škody a to i za škody způsobené osobami, které s jeho souhlasem vstupují do zahrádkové osady.

Čl.22. Dopustí-li se člen zahrádkové osady porušení osadního řádu, bude dle závažnosti vyzván osadním výborem k nápravě, při marné výzvě se má za to, že toto smírčí řízení bylo neúspěšné a výbor osady má právo se domáhat u místního orgánu státní zprávy event. soudní cestou obnovení pokojného stavu podle § 5 obč. zákoníku.

ČL.23. Při hrubém porušení členských povinností a soužití v rámci osady i povinností, vyplývajících z tohoto osadního řádu, může být výborem ZO uživateli odňato užívání zahrádky, nebo může být vyloučen z členství v ZO / čl.24 b /.Výbor má rovněž právo zasahovat do rozměrů přidělených parcel ve prospěch osady.

VI. Skončení užívání zahrádky

Čl.24. Užívání zahrádky končí :

a/ ztrátou členství v základní organizaci - přestane-li být uživatel členem ZO, ztrácí právo na užívání zahrádky

b/ rozhodnutím výboru ZO o okamžitém skončeni užívání, jestliže uživatel po vytknuti závažných nedostatků ani v dodatečné lhůtě stanovené správou osady neodstraní závadný stav, odporující dohodnutému způsobu užívání pozemku nebo povaze členství v zahrádkářské organizaci, případně neustane v nesprávném jednání.

c/ jednostrannou výpovědí ze strany uživatele, nejméně měsíc před zamýšleným skončením užívání

d/ úmrtím - zemře-li člen je nutné, aby se ten z dědiců, na kterého podle notářského rozhodnutí přejde část dědictví týkající se zahrádkového zařízení a porostů, případně investic, chce-li zahrádku převzít do užívání, se stal členem ZO ČZS. Je povinen podat členskou přihlášku a musí jít o dědice, který je schopen plnit všechny členské povinnosti.

Čl.25. Skončí-li užívání zahrádky, může být zahrádka odevzdána výboru ZO, který může zajistit její odprodej dle údajů odhadce a platných předpisů . Při jakémkoliv skončení užívacího práva k zahrádce, nemá uživatel nárok na náhradu za vykonanou práci na společných zařízeních, ani na vrácení účelového příspěvku.

VII. Výstavba společných zařízeni.

Čl.26. Uživatelům zahrádek slouží společná zařízení, uvedená v čl.3. Tato zařízení jsou postupně budována a slouží ke společnému užívání, jsou pořizována a udržována z účelových příspěvků, které spočívají v penězích a práci všech členů osady.

Čl.27. Výroční členská schůze rozhoduje na návrh výboru osady o výši účelového příspěvku členů, době jeho splatnosti, pro jaký účel bude příspěvek použit a zda investiční účelové příspěvky se budou nebo nebudou po skončení užívání zahrádky vracet. Rovněž rozhoduje o druhu a rozsahu pracovní povinnosti a o tom, kdy má být splněna. Může také rozhodnout o náhradním finančním plnění za nesplněnou pracovní povinnost.

VIII. Závěrečná ustanovení.

Čl.28. Osadní řád nabyl platnosti a účinnosti po projednání na výroční čl. schůzi ZO ČZS. O případných změnách a doplňcích tohoto osadního řádu rozhodne výroční členská schůze.

Čl.29. Tento osadní řád je závazný pro každého člena ZO ČZS - uživatele zahrádky a společných zařízení v zahrádkové osadě.

Osadní řád byl schválen na členské schůzi ZO ČZS dne  : 9.5.2018.

Následně na člen. schůzi ZO ČZS : 18.5.2022 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2018

předseda ZO ČZS Vladimír Melčák               místopředseda ZO ČZS Mgr. Zdeněk Merenda 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2022 ( po 4.letech - schválena úprava syst. Per Rollamem dne : 6.5.2021)

předseda ZO ČZS Vladimír Melčák               místopředseda ZO ČZS Petr Ondřejík

Osadní řád byl upraven po 20 letech. První změny byly provedeny v r. 2017 a po připomínkách členů osady a doplněním výborem osady, s přihlédnutím k novým stanovám ČZS z r. 2014, byla jeho úprava dokončena v r. 2018. Poslední úpravy osadního řádu ze dne : 29.11.2023. Nové doplňky jsou odlišné barvy.

osada Skalky NJ 2016 - administrátor webu - Vladimír Melčák
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky