Ochrana rostlin

2024

PORADNA PRO DŮM A ZAHRADU - Jádroviny - rez hrušňová, strupovitost, padlí jablek

Zatočte s lišejníky na ovocných stromech

Mechy a lišejníky se převážně vyskytují na starších vzrostlejších ovocných a jiných stromech. Objevují se nejen na kmenech, ale i na jednotlivých větvích. Přestože jedna skupina pěstitelů je názoru, že jsou neškodné, druhá se jich chce zbavit. Lišejníky jsou z počátku velmi nenápadné a objevují se jako sem tam barevná skvrnka, ovšem časem se rozrůstají a pokrývají velkou část stromu. Vyznačují se nepatrnou potřebou minerálních živin a odolností vůči suchu a teplotním výkyvům.

Jednoznačně páchají újmy

A bohužel není pravda, že neškodí. Potřebují totiž odněkud čerpat sílu pro svůj další růst, takže parazitují a mohou klidně ohrozit i velkou část úrody ovocného stromu. Nejdříve tyto parazitické organismy vegetují jenom na povrchu borky, ale později narušují kůru hlouběji a do pletiv rostlin se mohou dostávat výtrusy různých hub a bakterií, které už dřevinám škodí. Větve mohou například zahnívat a následně i zasychat. Pomalu, ale jistě! A mechy i lišejníky vytvářejí navíc nejen sami o sobě, ale i díky narušování kůry, prostor pro přezimující škůdce, kteří v jarním období drobné ovoce napadají. Nejvíce jsou takto poškozovány slivoně, jabloně, hrušně a třešně. Je tedy mnoho důvodů k tomu, abyste porosty lišejníků a mechů na ovocných stromech odstraňovali.

Nejdříve tyto parazitické organismy vegetují jenom na povrchu borky, ale později narušují kůru hlouběji a do pletiv rostlin se mohou dostávat výtrusy různých hub a bakterií, které už dřevinám škodí.

Už naši předkové si s nimi věděli rady

První věcí, kterou byste měli po nálezu těchto organizmů na kmínku a větvích udělat, je očistit porostlá místa mechanicky pomocí kartáče od odumřelé borky a následně je natřít vápenným mlékem. Odstraněné lišejníky by neměly dopadat na půdu pod stromem, ale do předem připravené plachty, rozložené pod stromem. Naškrabaný odpad je třeba důkladně spálit, už proto, že může obsahovat spoustu škodlivého hmyzu. Udělejte to ke konci podzimu na sklonku vegetace nebo brzy na jaře, kdy vytvořením světlého povrchu ochráníte keře a stromy před intenzivním slunečním zářením. Někdy bylo doporučováno, před celým tímto procesem použít postřik nebo udělat nátěr postižených partií roztokem zelené skalice v koncentraci 5 až 8 %.

Vsaďte na výluh z dřevního popela a vápna, funguje skvěle

Na zlikvidování mechů i lišejníků je velmi účinná speciální směs z dřevního popela. Namíchejte si ji z 8 dílů vody, 1 dílu dřevního popela a 1 dílu žíravého vápna. Promíchávejte ji každý den po dobu jednoho týdne. Pak už stačí nechat roztok ustát a čirou tekutinou pravidelně natírat napadený strom. Lišejníky i mechy po tomto nátěru zčervenají a opadnou. V současné době je tato metoda považována nejen jako efektivní, ale především za ekologicky šetrnou.

První věcí, kterou byste měli po nálezu těchto organizmů na kmínku a větvích udělat, je očistit porostlá místa mechanicky pomocí kartáče od odumřelé borky a následně je natřít vápenným mlékem.

Účinnost lze vysvětlit pozoruhodně vysokým množstvím živin v dřevním popelu: v průměru obsahuje směsný dřevní popel 5 % organických látek, jen stopy dusíku, ale 3 % fosforu, 8 % draslíku a 32,5 % vápníku ve formě kysličníků. Zajímavé jsou i údaje o množství biogenních prvků v popelu některých listnatých dřevin: popel z jilmu obsahuje až 39,4 % vápníku, popel z lípy až 31,4 % draslíku a popel z habru až 10,7 % fosforu.


Proč jíst plevel?

Protože tyto nenáročné rostliny, které mnozí vyháníme ze zahrádek, obsahují zdraví prospěšné látky. K tomu jsou také skvělým kulinářských doplněním jídel a ozdobou na talíři. Rostu skoro všude a nestojí nic.

Mezi prvními zelenými lístečky, které se hned v březnu prodírají ze země, jsou často právě jedlé rostlinky, z nichž mnohé hanlivě označujeme jako plevel. Mohou být po zimě první úrodou na zahradě, první čerstvou zeleninou. Přinesou na naše talíře novou chuť, ozdobí jej barvami a tělu dodají dávku těch nejčerstvějších vitamínů a dalších rostlinných prospěšných látek. Rostou skoro všude, samozřejmě doporučuji je sbírat jen na bezpečných místech. Nejlépe na vlastní (samozřejmě chemicky neošetřované) zahrádce a v přírodě bez intenzivního zemědělství.

Dodávají mikroživiny, chuť a barvu

Divoké byliny mohou výživově předčit i běžně pěstované rostliny. Jaké jsou příklady bioaktivních látek těchto rostlin a jejich působení v těle:

  • Hořčiny podporují správnou funkci jater a zdravá střeva. Najdete je třeba v popenci, čekance, sedmikráskách a pampeliškách.
  • Flavonoidy posilují krevní stěny a jsou to antioxidanty. Obsahují je květy, například macešky, slézu nebo jitrocele.
  • Saponiny rozpouštějí hleny, mohou působit protiplísňově, močopudně a podporovat trávení a imunitu. Obsahují je sedmikrásky, merlík, lebeda, hluchavka.
  • Slizovité látky regulují látkovou výměnu a omezují zánětlivost. Jsou v slézu, jitroceli, podbělu.
  • Glukosinoláty detoxikují pojivovou tkáň, působí proti plísním, virům i bakteriím. Najdete je v medvědím česneku nebo řeřišnici.
  • Kyselina křemičitá posiluje kosti a pojivovou tkáň, obsahuje ji přeslička.
  • Vitamíny a minerální látky, jako jsou vitamín C, hořčík a železo, najdete třeba v kopřivách.
  • Omega-3 tuky, které mají protizánětlivé působení, obsahuje šrucha zelná, nazývaná také portulák.
  • Inulin je vláknina prospívající našim střevům, obsahuje ji pampeliška.

Jaký plevel můžeme jíst a co s ním v kuchyni?

Jedlých rostlin je spousta, ale pro sběr je potřeba mít aspoň nějaké znalosti. Proto těm, kteří bylinky neznají a zatím je běžně nesbírají, doporučuji začít jen s naprosto jistými bezpečnými druhy a sběr bylinek rozšiřovat postupně podle rostoucích znalostí. K bezpečným druhům podle mě patří pampelišky, sedmikrásky, violky, jitrocel, bršlice, řebříček, kopřivy a hluchavky, lístky jetele a česneku medvědího.

V kuchyni se dají zpracovávat podobně jako listová zelenina a běžné bylinky. Úplně nejsnazší je přidávat je do salátů nebo podobně jako pažitku nasekané na chleba, do polévky a do pomazánek. Můžete z nich připravovat ochucené oleje a octy nebo pesta. Jde je přidávat do špenátu, mladé lístečky kopřiv jde použít i na výrobu kopřivového "špenátu". Žahavost snadno odstraníte spařením kopřiv. Doporučuji vyzkoušet pesto z medvědího česneku, tvarohové a smetanové pomazánky s bršlicí a květy violek, čaj ze sedmikrásek. Výhonky podběle před rozkvětem se dají dusit na másle podobně jako chřest.

Tip: Česnek medvědí zkonzumujte celý. Z listů připravíte pesto nebo pomazánky. Poupata, květy a nepřezrálé plody můžete nakládat do octa nebo soli. Připomínají pak kapary, které jde přidávat do salátů nebo k sýru. V některých zemích se využívá i cibulka, u nás je ale česnek medvědí chráněný, a proto je povolený jen šetrný sběr nadzemní části. Pro zajištění dostatku doporučuji zkusit na jaře koupit sazeničky a začít si pěstovat vlastní úrodu.


Hlavní zásady sběru

  1. Sbírejte a jezte jen to, co dobře znáte.
  2. Sbírejte jen na čistých chemicky neošetřovaných místech a do papírových sáčků nebo látkových pytlíků.
  3. Po sběru rostliny protřepte, zbavíte je tak broučků, neomývejte je a jezte čím dříve.

Zabiják rostlin a stromů je zřejmě v ČR! Na smrtící bakterii není lék !

Vítod myrtolistý

POZOR

Pozor na exotickou rostlinu vítod myrtolistý. Může být napadená nebezpečnou bakterií

Vítod myrtolistý  

Pokud jste si během uplynulého roku koupili v Hornbachu nebo Bauhausu exotickou rostlinu vítod myrtolistý, měli byste se mít na pozoru. Může být totiž napadená nebezpečnou bakterií Xylella fasti-diosa, která je podle odborníků vysoce nakažlivá a ničí rostliny v okruhu sto metrů.

A pokud by se dostala do volné přírody, mohlo by to mít, jak píše Mladá fronta DNES, katastrofální následky. Podobně jako třeba ve Španělsku, odkud vítod myrtolistý do Česka přivezli. "Jedná se o velmi vážné podezření, proto jsme informovali média," říká Michal Hnízdil z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Vítod myrtolistý je subtropická rostlina se sytě zelenými lesklými listy, prodává se většinou v kontejnerech. "Na našich stránkách jsme zveřejnili prosbu, aby se lidé podívali na fotografie a ověřili, zda nemají rostlinu doma," vyzývá.

Bakterie Xylella fasti-diosa

 https://eagri.cz/public/web/file/437507/Narizeni_UKZUZ___Xyllela_27._6._2016.pdf 

žije a množí se v cévních svazích dřevin a v krátké době může způsobit úhyn rostlin v blízkém okolí. Přípravky na hubení mikroorganismů nepomáhají, a jedinou možností je tak rostliny zlikvidovat.

Rostlina je nebezpečná tím, že bakterii může šířit i hmyz, který ji může do sto metrů přenést bakterii na jinou rostlinu. "Hostitelských druhů bakterie je více než dvě stě, některé se vyskytují i u nás, třeba dub, vrba, vojtěška," upozorňuje. 

Choroby a škůdci ovocných dřevin

Choroby a škůdci : zde

Klíč příznaků a poškození :  zde

Řez rostlin

Nekončící boj s nemocemi a škůdci.

Houbové choroby a plísně.

Boj se škůdci.

Ochrana třešní,višní a švestek.

Ochrana jabloní a hrušní.

Ochrana broskvoní.

Ochrana meruňek .

Takto vypadá mrtvice meruňky !

Mrtvice meruněk je na mrtvici

Odborníci tuto zákeřnou chorobu nazývají apoplexie, mezi pěstiteli je známá spíš jako mrtvice meruněk. Stejně jako ta lidská udeří v době, kdy ji nejméně čekáte, a v případě meruněk je na veškerou pomoc pozdě.

Prvních příznaků si nemusíte ani povšimnout, zvláště je-li jaro suché. V slunečných dnech se některé zelené listy svěšují jakoby teplem, a když si všimnete výrazného sesychání listů, jsou již proschlé i některé celé větve. Všechno jde bleskovým tempem a vám připadá, že strom uhynul ze dne na den.

Mrtvici meruněk startují některé dřevokazné houby oslabující mladé stromy. Rizikových faktorů pro vznik choroby je při pěstování meruněk ovšem víc:

  • nevhodné stanoviště - meruňky jsou teplomilné stromy, nehodí se do vyšších nadmořských výšek (i když se je tam hodně pěstitelů snaží pěstovat);

  • nevhodný řez koruny - stromy se řežou v době vegetace od konce března do září. Řez v období vegetačního klidu se pro meruňky naprosto nehodí;

  • nevhodná podnož - meruňky roubované na semenáčích jsou k mrtvici mnohem náchylnější;

  • nešetrná sklizeň - ulámané a neošetřené větve jsou vstupní branou pro houbové choroby a dřevokazné houby;

  • podvýživa - obzvláště v prvních letech by měly mít meruňky vyvážený přísun živin a vláhy.

Je proto vhodnější vybírat stromky roubované na odolné peckoviny, například na myrobalán, renklódu nebo durancii. V současné době se nabízí k prodeji odrůda ' Bergeron ' odolná proti mrazu a chorobám. U nás vyšlechtěná odrůda ' Leskoka ' je uváděna jako velmi odolná a velmi raná odrůda meruňky. 

V prvních i příštích letech byste neměli zapomínat na bílení kmene meruněk v zimním období. Nátěr vápnem funguje jako dezinfekce, částečně také zlikviduje některé škůdce, ale hlavně zmírní denní útok jarního slunka na kmínek prochladlý od nočního mrazu. 

Předjarní opatření pro zdraví stromů

V druhé polovině února můžete meruňky ošetřit postřikem proti dřevokazným houbám. Pokud dovolí počasí (nemrzne či neprší), vydolujte postřikovač a namíchejte si postřik: postačí buď starý dobrý Kuprikol, nebo Champion 50 WP, obojí v koncentraci šest desetin procenta.

POZOR - důležité informace !

osada Skalky NJ 2016 - administrátor webu - Vladimír Melčák
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky